sobota, 31 lipca 2021 • Imieniny Ignacego i Heleny

Wystawa w Muzeum do końca roku

Autor: GWE24.pl • 16 grudnia 2015 • 0 0

Fot. Augustyn Ziemens, widok na dolinę rzeki Redy i wieś Śmiechowo od strony Kąpina, 1905 rok, © Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Jedynie do końca 2015 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie będzie pokazywana wystawa „Wejherowa dawny czar. Miasto i okolice w fotografii Augustyna Ziemensa (1867-1948)”.

 

Na wystawie zaprezentowano wielkoformatowe odbitki ze szklanych klisz, wykonane w latach 1890-1937 przez Augustyna Ziemensa, wejherowskiego kupca, właściciela drogerii „Minerwa”, mieszczącej się w kamienicy przy ulicy Lęborskiej 14 (obecnie Sobieskiego 278). Ekspozycja prezentuje także pamiątki i dokumenty związane z rodziną Ziemensów.

 

Dzięki projektowi pn. „Zakup kolekcji 300 negatywów szklanych z przełomu XIX i XX wieku autorstwa wejherowskiego fotografika Augustyna Ziemensa” Muzeum w Wejherowie pozyskało do swoich zbiorów bogaty, niepowtarzalny materiał ilustrujący obraz życia codziennego, architekturę i układ przestrzenny miast, wsi i osad północnych Kaszub m.in. Wejherowa, Gdańska, Helu, Gdyni, Gościcina, Bolszewa, Śmiechowa, Nanic, Piaśnicy Wielkiej, Pętkowic, Gniewowa, Szklanej Huty, Żarnowca.

 

W trakcie realizacji projektu, trwającej od marca 2015 roku, zakupiono, opracowano, zdigitalizowano i udostępniono odbitki z 300 szklanych płytek wykonanych w technice srebrowo-żelatynowej.

 

Muzeum na wykonanie zadania otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Powiatu Wejherowskiego. Część kwoty pochodziła z budżetu Muzeum. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 68 tysięcy 334 złote i 93 grosze.

 

W przyszłym roku dyrekcja Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej planuje wydać album fotograficzny prac Augustyna Ziemensa, prezentujący dorobek tego znakomitego wejherowskiego fotografika.


Opinie

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.