środa, 8 lutego 2023 • Imieniny Jana i Piotra

Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

Autor: GWE24.pl • 11 maja 2015 • 0 0

2015-05-11_ubezpieczonych.jpg

Warto, abyśmy wiedzieli, że za poniesione urazy należy nam się określone świadczenie. Poniżej przekażemy wskazówki, które pozwolą Państwu odnaleźć się w trudnej chwili wypadku, i pomogą podjąć działania, które pozwolą na uzyskanie należnego odszkodowania od sprawcy wypadku.

 

Co należy zrobić w chwili wypadku i bezpośrednio po nim?

W przypadku braku ofiar śmiertelnych lub rannych należy bezpiecznie usunąć pojazdy z drogi. Jeżeli okoliczności wypadku są jasne i łatwo ustalić winnego wypadku, a sprawca winy swej nie kwestionuje, wystarczy sporządzić ze sprawcą wypadku oświadczenie, które powinno zawierać między innymi opis okoliczności powstania wypadku, dane kierujących pojazdami, dane pojazdów uczestniczących w wypadku oraz numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy wypadku i nazwę zakładu ubezpieczeń. Oświadczenie takie powinni podpisać obaj kierujący pojazdami oraz świadkowie wypadku. Jeśli chcemy mieć pewność, że sprawca nie odwoła swego oświadczenia, to należy wezwać policję, która stwierdzi winę drugiego kierowcy. Również, jeżeli w wyniku wypadku komunikacyjnego ucierpieli ludzie, niezbędne jest wezwanie na miejsce wypadku policji.

 

Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Często w stresie wydaje się nam, że nie odnieśliśmy żadnych obrażeń w wypadku. Dopiero po kilku godzinach, a nawet po kilku dniach, gdy opuści nas stres powypadkowy, zauważamy dolegliwości, których nie odczuwaliśmy przed wypadkiem. Nie powinniśmy lekceważyć nawet najmniejszych dolegliwości. Podjęcie leczenia jest nieodzowne, aby móc liczyć na uzyskanie odszkodowania, które złagodzi doznaną krzywdę. Każda osoba poszkodowana wskutek wypadku komunikacyjnego (kierowca, pasażer lub pieszy), która nie jest sprawcą wypadku ma prawo do odszkodowania.

W praktyce towarzystwa ubezpieczeniowe nie wypłacają należnych nam pieniędzy z własnej inicjatywy. Dlatego też, jeżeli mamy już dane sprawcy wypadku, następnym krokiem jest zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. Uzyskanie odszkodowania za wypadek komunikacyjny wiąże się, zatem z koniecznością złożenia wniosku wraz z zebraną dokumentacją w sprawie bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.

 

Osobie poszkodowanej przysługuje przede wszystkim zadośćuczynienie za krzywdę, przewidziane w art. 445 kodeksu cywilnego. Zadośćuczynienie jest świadczeniem pieniężnym mającym zrekompensować negatywne następstwa wypadku spowodowane obrażeniami ciała i rozstrojem zdrowia. Przy określaniu wysokości zadośćuczynienia, bierze się pod uwagę, między innymi: rodzaj i zakres obrażeń ciała, czas, przebieg i uciążliwość leczenia, dolegliwości bólowe, ograniczenia w samodzielności i normalnym funkcjonowaniu, itp. Z uwagi na brak jasno określonych kryteriów dotyczących wysokości tego świadczenia, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, co uchroni nas, przed krzywdzącym postępowaniem Towarzystw Ubezpieczeniowych. Decydujący wpływ na wysokości przyznanego odszkodowania powypadkowego ma profesjonalne przygotowanie roszczeń oraz dokumentacji, a także fachowa wiedza pozwalająca na właściwą argumentację w polemice z towarzystwem ubezpieczeń.

 

Oprócz zadośćuczynienia, mamy prawo do zwrotu wszystkich kosztów poniesionych w związku z wypadkiem, na podstawie art. 444 § 1 kodeksu cywilnego. Są to przede wszystkim koszty leczenia i koszty związane z leczeniem, czyli zakup leków czy środków opatrunkowych, wizyty lekarskie, dojazdy do placówek medycznych. W zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela wchodzą też koszty opieki nad osobą poszkodowaną, która z powodu obrażeń przejściowo straciła pełną samodzielność (np. z powodu unieruchomienia w gipsie).

 

Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie z OC w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody, a w sprawach bardziej skomplikowanych w ciągu 90 dni. W przypadku, gdy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w ww. terminie, mamy prawo domagać się zapłaty odsetek ustawowych.

 

Świadczenia odszkodowawcze po wypadku przysługują również w sytuacji, gdy sprawca zdarzenia zbiegł i nie został odnaleziony, bądź też, gdy jego pojazd nie był objęty ubezpieczeniem. W takiej sytuacji odszkodowania komunikacyjne wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani skorzystaniem z naszych usług w zakresie uzyskania odszkodowania za wypadek komunikacyjny, prosimy o kontakt z nami:

 

Leszek Stobba
Strażnicy Praw Ubezpieczonych
tel. 666 889 222Opinie

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.