niedziela, 24 stycznia 2021 • Imieniny Felicji i Tymoteusza

Samorządowcy w sprawie energetyki

Autor: GWE24.pl • 28 stycznia 2015 • 1 0

2015-01-28_energa_siedziba.jpg

Poniżej publikujemy treść listu:

 

W odpowiedzi na pojawiające się w mediach sygnały o planowanej konsolidacji sektora energetycznego w Polsce poprzez przejęcie ENERGA SA przez PGE SA, pragniemy wyrazić w tym kontekście głębokie zaniepokojenie przyszłością spółki oraz zaapelować o uwzględnienie poniższych argumentów.

 

Gospodarcze skutki dla regionu

Pomorska gospodarka została mocno osłabiona przez restrukturyzacje i likwidacje stoczni. Po szoku wywołanym przez głębokie przemiany gospodarcze zaczynamy obserwować pozytywne procesy budowy lokalnej małej i średniej przedsiębiorczości. Sami średni przedsiębiorcy nie zapewnią jednak wystarczającego potencjału dla dalszego, dynamicznego rozwoju pomorskiej gospodarki.

W strategii rozwoju regionu bardzo mocno stawiamy na rozwój klastrów i gospodarki opartej na wiedzy. Szczególną rolę odgrywa sektor paliwowo-energetyczny, gdzie czołowym podmiotem jest Gdańska Energa. Firma ta jest centrum rozwoju innowacyjnej energetyki i jednocześnie kołem zamachowym dla sektora nowoczesnych firm energetycznych.

Jesteśmy głęboko przekonani, że region nie może dobrze funkcjonować bez utrzymania tu siedzib dużych, niezwykle ważnych dla lokalnej gospodarki korporacji. Prowadzone działania konsolidacyjne nie powinny doprowadzić do sytuacji, gdzie wszystkie duże przedsiębiorstwa zostaną zlokalizowane w Warszawie a regiony będą stawały coraz większą gospodarczą prowincją.

 

Działania społeczne

Energa, jako wiodąca spółka Pomorza, napędza rynek i gwarantuje bezpośrednio i pośrednio miejsca pracy. Jest dynamiczną i przyjazną środowisku grupą kapitałową. Ogromne znaczenie mają działania społeczne Spółki, które obejmują partnerską współpracę i wspieranie wyższych uczelni oraz mecenat kultury i sportu. Energa jest sprawdzonym partnerem dla wielu samorządów, przywiązując dużą wagę do programów społecznych w małych miejscowościach oraz do wspierania dzieci i młodzieży. Utrata takiego regionalnego partnera byłaby niepowetowaną stratą dla wielu lokalnych społeczności.

 

Wpływ na rynek

Poczynione starania Ministerstwa i URE, aby zliberalizować monopolistyczny rynek i zapewnić odpowiedni poziom konkurencji, mogą pójść na marne w wyniku połączenia tak dużych podmiotów. Nadmierna koncentracja może oznaczać dla Obywateli, reprezentowanych przez nas- samorządowców, pogorszenie jakości usług i wzrost ceny za energię elektryczną. Zdrowa presja konkurencyjna prowadzi do efektywnych inwestycji i lepszej jakości obsługi, co przekłada się na niższe koszty energii. Powyższe stanowisko podziela również UOKiK przy poprzedniej próbie konsolidacji Energii z PGE.

 

Podsumowanie

Energa jest znakomitą firmą, która z powodzeniem przeprowadziła trudną restrukturyzację i od kilku lat nieustannie notuje poprawę wyników finansowych, dzisiaj cieszy się silną pozycją rynkową, spokojem społecznym, zaufaniem rynku i akcjonariuszy. Najlepszym dowodem dobrego zarządzania i osiągania założonych celów jest wzrost wartości spółki i jej akcji zaledwie w ciągu rocznej obecności na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych.

Stanowczo opowiadamy się za pozostawieniem podmiotowości Energi. Jesteśmy głęboko przekonani, że Energa jest zdolna do tego, aby się samodzielnie rozwijać, jest zdolna konsolidować wokół siebie inne podmioty, takie z branży energetycznej. Nie możemy pozwolić na zmarnowanie takiego potencjału.

 

Z wyrazami szacunku

Marszałek Województwa Mieczysław Struk

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski

Z up. Prezydenta Gdyni Marek Stępa

 


Opinie

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.

Ania- w energii od 7 lat (2015-09-24 13:20)
Uwazam iz ten list nieadekwatny do decyzji monopolizacji rynku, nie rozumiem co ma stocznia do firmy energetycznej? Jesli spojrzymy na niemcy to monopolizacja byla swietnym pomyslem bo maja tansza energie od naszej , jesli spojrzec na Anglie to tzw "big six" szesc wielkich firm energetycznych narzuca klientom czesto wysokie ceny ale jednoczesnie rynek jest teraz otwarty rowniez dla mniejszych firm takich jak Ovo, extra energy czy First Utility - ceny za jednostke energii sa o wiele wiele nizsze . nie rozumiem dlaczego w liscie od prezydentow nie ma liczb oraz faktow ktore przemawialyby za tym by w Polsce powstawaly spolki prywatne a nie panstwowe , Jesli chodzi o Energe to ceny maja wysokie( ja wiem ze w porownaniu z wydatkami stacji spalania wegla czy tzw CCGT - napedzanej gazem to sa niskie ceny bo jak wiadomo wszystko przeklada sie na rachunki - ale jesli w polsce bylyby obnizone regulamiy wlaczenia na rynek to z pewnoscia zobaczymy firmy z izraela , z niemiec ( RWE) czy z bliskiego wschodu wkraczajace na rynek - stworzy to duzo miejsc pracy , wysokie pensje dla pracownikow i niskie ceny energii- zatem wszyscy wygrywamy czyz nie?? Pozdrawiam Ania. Kontroler Finansowy.