środa, 8 lutego 2023 • Imieniny Jana i Piotra

Polskie eksportowe złoto narodowe. Solaris, Ursus i Newag

Autor: GWE24.pl • 13 lipca 2015 • 0 0

2015-07-13_gwe24.jpg


O tych polskich spółkach coraz głośniej w mediachSolaris, Ursus i Newag to trzy jedne z najszybciej rozwijających się polskich przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce, o których po prostu powinieneś wiedzieć. Wszystkie z nich wzmacniają swoją pozycję nie tylko na krajowym, ale i zagranicznym rynku. 

1. Solaris: wiodący polski producent autobusów i trolejbusów


Główne kierunki eksportowe: Niemcy, Czechy, ZEA, Izrael, Serbia, Szwecja, Łotwa.


Solaris jest największym polskim i jednym z największych producentów pojazdów komunikacji miejskiej w całej Europy Centralnej. Firma ma za sobą 14-letnią historię i dziś ma w swoim portfolio:

  • autobusy miejskie, turystyczne oraz międzymiastowe,

  • trolejbusy,

  • tramwaje.

 

Od chwili uruchomienia pierwszych zakładów produkcyjnych, Solaris wprowadził na polski i zagraniczny rynek w sumie 12,000 autobusów, tramwajów i trolejbusów. Zasięg Solarisa to dziś blisko 30 krajów w Europie i na całym świecie.

 

 

2. Newag: polski tabor szynowy spalinowy i elektryczny


Główne kierunki eksportowe:
Niemcy i Włochy.Newag należy do czołówki najszybciej rozwijających się zakładów produkcyjnych w Polsce. Spółka odpowiada za produkcję lokomotyw, wagonów i tramwajów. Od kilku lat firma odnotowuje rekordowy poziom rentowności, a w to m.in. ze względu na wzmocnienie swojej pozycji na rynkach zagranicznych.Warto wiedzieć: w połowie lat 90. wydano akt notarialny (patrz: akt notarialny), na mocy którego Newag został przekształcony w jednoosobową spółkę skarbu państwa.

 

 

3. Ursus: producent ciągników rolniczych i maszyn z ambicjami


Główne kierunki eksportowe: Etiopia oraz (potencjalnie) Algieria, RPA, Zambia, Angola.


Mimo że Ursus liczy sobie 120-letnią historię, dopiero po zmianie właściciela wrócił na rynek i skutecznie odrabia straty. Firma ma w swojej ofercie kilkanaście ciągników rolniczych, a także kilka linii maszyn specjalistycznych do transportu, wysiewu, ładowania, uprawy oraz odpadów komunalnych.

 

 

Ursus wypracował sobie stabilna pozycję na rynkach afrykańskich, w tym głównie na etiopskim.


Opinie

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.