niedziela, 22 maja 2022 • Imieniny Julii i Heleny

O energii, szpitalach i rolnictwie

Autor: GWE24.pl • 27 lutego 2015 • 1 0

2015-02-27_foto.jpg
Tematem obrad były kwestie związane z energetyką, a także szpitalami, przychodniami oraz sprawy dotyczące rolnictwa.
  • Nie zabierajcie nam Energi - alarmują radni

Obecnie w Polsce działają cztery grupy energetyczne z udziałem skarbu państwa: PGE (58,39 proc. udziałów), Tauron (30,06 proc.), Energa (51,52 proc.) i Enea (51,5 proc.). Resort w ramach konsolidacji sektora energetycznego planuje połączyć PGE z Energą, a Tauron Polską Energię z Eneą.

- Sejmik województwa pomorskiego wyraża zaniepokojenie w związku z pojawiającymi się informacjami w sprawie planów połączenia spółek Energa SA i PGE Polska Grupa Energetyczna SA i apeluje o wstrzymanie wszelkich prac zmierzających w tym kierunku - zaapelowali radni sejmiku w uchwale.

Energa SA ma strategiczne znaczenie dla rozwoju gospodarczego województwa pomorskiego, w związku z czym Sejmik woj. pomorskiego apeluje do rządu RP o utrzymanie samodzielności spółki Energa SA z siedzibą w Gdańsku.

Ponadto radni zwrócili uwagę, że Energa SA oraz spółki z jej grupy kapitałowej odgrywają dużą rolę w obszarze działań społecznych obejmujących partnerską współpracę i wspieranie uczelni wyższych oraz mecenat kultury i sportu na terenie województwa. Podkreślili, że kolosalne znaczenie dla gospodarki Pomorza ma szeroki zakres kooperacji Energa SA z wieloma pomorskimi firmami, w tym outsourcing usług, co w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu gospodarczego całego województwa.

  • Pakiet onkologiczny obciąża szpitale i przychodnie

Informację o planie finansowym pomorskiego Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła radnym jego dyrektor – Małgorzata Paszkowicz. Głównym aktualnym problemem jest tzw. pakiet onkologiczny. Życie już wymusiło pewne modyfikacje kontraktów. Część pieniędzy przeznaczonych dla pacjentów z tzw. zieloną kartą została przesunięta na rzecz tych, którzy już są w trakcie leczenia, ponieważ okazało się, że tych pierwszych jest mniej niż się spodziewano. Pakiet onkologiczny stworzył problemy finansowe dla szpitali i dużych poradni onkologicznych , ponieważ na razie nie wiadomo, ile będzie na ten cel pieniędzy. Na razie centrala funduszu nowych środków nie przekazała, a nawet odmówiła przekazania 1/12 kasy zeszłorocznej. W tej sytuacji szpitale zmuszone są brać kredyty, więc znów się zadłużać. Dyrektor Małgorzata Paszkowicz zapewniała, że robi wszystko, aby te pieniądze jak najszybciej wpłynęły. Część oferentów świadczeń już chciało się wycofać z ich realizacji, ale dyr Paszkowicz przekonała ich, aby się wsytrzymali do końca kwartału.  • Sejmik myśli jak przenieść do Lubania Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Radni podjęli uchwałę o wystawieniu na sprzedaż działki przy Trakcie Św. Wojciecha w Gdańsku, należącej do PODR, obecnie zabudowanej garażami. Za pieniądze uzyskane z tej transakcji, ma być przeprowadzony remont w obiektach w Lubaniu, gdzie planuje się przenieść PODR. Przetarg na organizację tego ośrodka ma się odbyć w kwietniu br.


Opinie

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.

cugbishpcq (2021-03-17 17:14)
Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?