poniedziałek, 23 listopada 2020 • Imieniny Klemensa i Amelii

Nowe ciągniki rolnicze – w lutym bez optymizmu

Autor: GWE24.pl • 18 marca 2015 • 0 0

2015-03-18_sprzedaz_ciagnikow.jpg

W lutym zarejestrowano także 1732 traktorów z drugiej ręki. Oznacza to, że rynek ciągników używanych jest obecnie o 121 proc. większy niż rynek nowych maszyn. Taka sytuacja z całą pewnością nie napawa optymizmem producentów, którzy po dwóch słabych miesiącach mogą już odczuwać kiepską kondycję rynku.

- Na rynku widać pewne oznaki ożywienia, sprzedaż od stycznia urosła o blisko 20 proc. Obecna sytuacja daleka jest jednak od ideału. Widać, że finanse wciąż nie pozwalają polskim gospodarzom na dozbrajanie się w nowy sprzęt. Ci rolnicy, którym nie udało się załapać się na tzw. dogrywkę z PROW nie mogli dłużej czekać z zakupem ciągnika. Dlatego import znowu jest bardzo wysoki. Prym wiodą maszyny, które mają dużo powyżej 10 lat. – mówi Mariusz Chrobot, z firmy Martin & Jacob.

Zetor wciąż nie zwalnia tempa i cały czas utrzymuje się na pozycji lidera. W lutym zarejestrowano 128 ciągników tego producenta, czyli o jedną sztukę więcej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2014, wynik Zetora jest jednak o 15 proc. niższy. Wiceliderem podobnie jak przed miesiącem został New Holland. Strata do pierwszego miejsca jest jednak niewielka i wynosi zaledwie 3 sztuki. Pomimo, że producent niebiesko-białych ciągników poprawił styczniowy wynik o 26 proc. to jednak do ubiegłorocznego rezultatu (171 rejestracji) sporo zabrakło. Do prowadzących mocno zbliżył się John Deere, który w lutym zarejestrował 123 ciągniki, a więc o 43 proc. więcej niż w styczniu i 22 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami. W pierwszej piątce znaleźli się jeszcze Deutz-Fahr i Kubota.

Kolejny miesiąc z rzędu największą popularnością wśród wszystkich modeli cieszył się Zetor Major 80. Tym razem zarejestrowano aż 61 takich ciągników, a więc o 118 proc. więcej niż przed miesiącem i 56 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Podobnie jak w styczniu, na drugim miejscu uplasował się model TD 5.105 marki New Holland. W lutym 35 nabywców zdecydowało się na zakup tego konkretnego ciągnika. Lutowe podium zamyka inny z modeli czeskiego producenta – Zetor 90 Proxima, który zanotował 15 rejestracji.

W porównaniu z analogicznym okresem roku 2014, 6 nabywców mniej skusiło się 87-konną Proximę. Liderem wśród regionów ponownie zostało województwo mazowieckie, w którym zarejestrowano 149 nowych ciągników rolniczych. W porównaniu z lutym 2014 roku Mazowsze odnotowało jednak znaczy spadek sprzedaży wynoszący 37 proc. Wiceliderem pozostaje Wielkopolska. W tym miesiącu Wielkopolanie zarejestrowali 122 sztuki, a więc o 2 mniej niż przed dwunastoma miesiącami. Dobry wynik – 68 sprzedanych ciągników - zanotowało województwo kujawsko-pomorskie, numer trzy w lutym. W porównaniu z poprzednim miesiącem sprzedaż w tym regionie wzrosła o 74 proc.


Opinie

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.