niedziela, 2 października 2022 • Imieniny Teofila i Dionizego

Drogie podręczniki? Są sposoby na tańsze

Autor: GWE24.pl • 22 sierpnia 2012 • 2 0

Skąd rodzice wezmą pieniążki na książki? - zastanawia się kandydat na ucznia

 

Pisaliśmy już o drogich podręcznikach i przyborach szkolnych, które trzeba zakupić przed rozpoczynającym się lada moment nowym rokiem szkolnym. Przypomnijmy, że z zeszłorocznego sondażu CBOS, wysłanie jednego dziecka do szkoły kosztuje około 670 zł. Teraz jest jeszcze drożej.

- Najgorzej jest z podręcznikami. Kiedyś taki podręcznik służył dzieciom przez kilka lat a teraz tylko przez rok. Potem jest do wyrzucenia – skarży się gdynianin Maciej Bierkowski, ojciec trójki dzieci. – Gdy ja chodziłem do szkoły, to korzystałem z książek, które służyły jeszcze mojej o pięć lat starszej siostrze.

Na szczęście to się zmieni. Dzięki rozporządzeniu ministerstwa edukacji, wydania szkolnych książek będą zmieniane nie częściej niż co trzy lata. To może oznaczać spore oszczędności w domowym budżecie, bo podręczniki można będzie sprzedać młodszym rocznikom.

- Mnie to rozporządzenie już dotyczy, bo średni syn, który idzie do czwartej klasy „odziedziczy” po swej starszej siostrze dwie książki. To zawsze około 60 zł w kieszeni – mówi Bierkowski. – Zdecydowanie lepiej będzie w przypadku mojego najmłodszego syna, który za rok przejmie książki średniego.

Dziś alternatywą dla nowych podręczników mogą być antykwariaty, komisy i Internet, gdzie coraz więcej osób się ogłasza.

– Ponad 40 tys. ogłoszeń z całego kraju dotyczy właśnie sprzedaży używanych podręczników szkolnych. Przy takiej ilości prawdopodobieństwo znalezienia poszukiwanego egzemplarza w dobrym stanie i cenie jest całkiem spore – mówi Przemysław Klemczak z serwisu ogłoszeń lokalnych Tablica.pl.

Koszt nowych podręczników to od 300 do 600 zł na ucznia w zależności od wieku i profilu nauczania. Używane podręczniki są tańsze o 30 a nawet o 50 procent.

W tym roku najgorzej mają rodzice uczniów I klasy szkoły ponadgimnazjalnej oraz IV klasy podstawowej, którzy ze względu na nową podstawę programową są skazani na zakupy w księgarni.

- Mnie to niestety spotkało. Na szczęście zgadaliśmy się z innymi rodzicami z klasy i zamówiliśmy dla wszystkich razem. W takiej sytuacji otrzymaliśmy rabaty 10-15 procentowe. Nie płacimy też za dowóz książek do domu. Zaoszczędziliśmy jakieś 50-60 zł – mówi Olgierd Kacperski z Gdyni, tata 10-letniego Michała. – Nie udało nam się tylko zdobyć jednej pozycji. Zamówiliśmy ją miesiąc temu w jednym ze sklepów internetowych, który teraz poinformował nas, że tej książki nie ma w magazynie. Musimy zatem szukać gdzieś indziej.

 


Dofinansowanie do szkolnej wyprawki

Osoby, których nie stać na zakup nawet używanych podręczników mogą starać się o częściowy zwrot poniesionych kosztów na ten cel. W ramach programu „wyprawka szkolna” rząd przekazuje od 180 do 352 zł na dziecko. Warunek: przedstawienie faktur i paragonów.

O dofinansowanie mogą się starać rodzice uczniów klas I-IV szkoły podstawowej oraz klasy I liceum ogólnokształcącego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej, spełniających określone kryteria dochodowe.

O jakie kryteria chodzi?

- I klasa szkoły podstawowej - 456 zł netto dochodu na osobę w rodzinie

- II-VI klasa szkoły podstawowej i klasy ponadgimnazjalne - 539 zł netto

Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2012/2013. Termin mija 5 września.


Opinie

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.

lonely ninja (2012-08-22 16:00)
&quot;456 (539) zł netto dochodu na osobę w rodzinie&quot;<br /><br />Chyba maksymalnie tyle, czyli tyle lub mniej...Ciężko byłoby utrafić...

BrianSnofs (2022-02-01 01:23)
Aby atrakcje w nowych graczach pozycja , rozmaitosci online manumitted spinkasyna provide promocji rejestracji w skladac sie z store dodatkowa, bez mulu napiwek, swobodnie daj kredytami lub darmowymi spinami.

Samorzadne spiny bez save to indywidualna z najbardziej popularyzowanych sposobow przyciagania poznieni gracze online sulcus do kasyna, poniewaz oddaja graczy z okazja aby sprobowac z datakasyno, glownie automaty i w jakikolwiek sposob odnies zwyciestwo w legalne pieniadze wyplaty, ktore moga wykorzystac, aby wzmocnienie swojego bankrolla.

<a href="https://t.me/s/vulkan_vegas_pl">vulkanvegas24</a>

Jesli jestes blogoslawionym lub sprytnym thespianem, mozesz wykorzystac tego typu promocji aby zalozyc bankroll i budowac, uzywajac obrotow bez koniecznosci opuszczania. jakkolwiek by nie bylo, istnieja warunki niedostepnym do tych ofert i modyfikujaz kasyna do kasyna, co oznacza, ze ??nie jest kazdy niedokladne, aby assemble bankrolla z tego typu promocji. W zwiazku z tym mozesz oszukacdo make osad w pewnym momencie.