środa, 22 września 2021 • Imieniny Tomasza i Maurycego

Decyzje ws. gazu łupkowego ...

Autor: GWE24.pl • 7 września 2011 • 0 0

Koncesje-lupki-1-06-20111-1024x1019.jpg

Podczas wtorkowej konferencji, towarzyszącej targom górniczym w Katowicach prezes podkreślił, że dziś nikt nie zna odpowiedzi na pytanie, czy i na ile w Polsce opłacalna będzie eksploatacja gazu niekonwencjonalnego; wszelkie przymiarki w tej kwestii Szubski uznał za spekulacje.

- Jesteśmy - zarówno my, jak i inne firmy, które w Polsce mają koncesję na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego - w bardzo wczesnej fazie poszukiwań. Właściwie wykonano pojedyncze otwory, w tych otworach są wykonywane testy. () Dzisiaj mówimy o potencjalnej szansie, a nie o czymś, co jest zbadane, zmierzone, zważone i gotowe do sprzedaży - podkreślił prezes PGNiG.

Jak mówił, w tej sytuacji trudno dziś dywagować, jaka będzie opłacalność eksploatacji złóż gazu niekonwencjonalnego.

- Nikt nie jest w stanie powiedzieć, jaka na końcu będzie rynkowa cena takiego gazu; to rynek zweryfikuje opłacalność, odpowiadając - poprzez zakup tego gazu - czy ta cena jest dla klienta akceptowalna, czy też nie - ocenił Szubski

Jego zdaniem, szeroko rozumiane prace poszukiwawcze potrwają jeszcze rok-dwa.

-Myślę, że do takich analiz opłacalności przybliżymy się pewnie gdzieś w drugiej połowie przyszłego roku - uważa prezes. - Decyzje eksploatacyjne, czyli decyzje o przygotowaniu zagospodarowania tych złóż, pewnie będą podejmowane za dwa do trzech lat od dnia dzisiejszego. Wtedy ktoś, kto będzie podejmował decyzje o zagospodarowaniu, będzie dokonywał rachunku ekonomicznego, czy mu się to opłaca.

Jego zdaniem, ważnym kryterium w tym zakresie będzie decyzja instytucji finansowych o wyłożeniu - lub nie - pieniędzy na zagospodarowanie takich złóż.

Mówimy o gigantycznych pieniądzach, których żadna firma - taka jak PGNiG i taka, jak duże koncerny amerykańskie - nie sfinansuje z własnych środków bilansowych, ale będzie szukać środków w kapitale dłużnym - uważa Szubski.- Gaz niekonwencjonalny może być dla Polski wielką szansą, a ewentualne europejskie moratorium na poszukiwanie takiego gazu byłoby dla nas niekorzystne. Takie moratorium zamknęłoby przed Polską szansę, którą dziś możemy traktować jako potencjalną, ale wartą zbadania.

Wśród przeciwników poszukiwań i eksploatacji gazu niekonwencjonalnego prezes wymienił lobby atomowe, ekologiczne oraz dotychczasowych producentów gazu ziemnego. Do barier inwestycyjnych zaliczył bolączki związane także z innymi inwestycjami, m.in. kwestię dostępu do ziemi oraz uzyskiwania pozwoleń administracyjnych.

Pierwsze w Polsce wiercenie w poszukiwaniu gazu łupkowego PGNiG rozpoczęło w 2010 r. na Lubelszczyźnie. Obecnie poszukiwania prowadzi w Polsce pięć firm, które wywierciły łącznie 13 otworów. Do końca sierpnia tego roku minister środowiska przyznał 101 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu niekonwencjonalnego: 99 - gazu z łupków oraz dwie - tight gazu. Otrzymało je 25 firm.

(źródło: wnp.pl)


Opinie

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.