poniedziałek, 23 listopada 2020 • Imieniny Klemensa i Amelii

Ciągniki rolnicze. Kwiecień na prostej

Autor: GWE24.pl • 21 maja 2015 • 0 0

2015-05-21_deeere.jpg

Od początku roku z punktów dilerskich wyjechały 4054 nowe traktory, a więc blisko o 17 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Pomimo że po bardzo słabym początku roku rynek nieco odbił i w sezonie zakupowym sprzedaż zaczyna się stabilizować na poziomie 1300 rejestracji, to sytuacja na nim wciąż nie jest najlepsza.


Na rynku ciągników nie nastąpiły w ostatnim czasie żadne drastyczne zmiany. Rolnicy wstrzymują zakup nowych maszyn do czasu rozpoczęcia wypłat z zaległego PROW. Dopóki pieniądze nie pojawią się na rynku, nie ma co oczekiwać ożywienia sprzedaży. W tej sytuacji tradycyjnie zyskuje rynek traktorów używanych, który w porównaniu z analogicznym okresem roku 2014 urósł o 3 proc. – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Liderem sprzedaży w kwietniu został John Deere. Zarejestrowano 230 ciągników spod znaku jelenia, a więc o 5 proc. więcej niż w marcu i 31 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami. Na drugą lokatę spadł New Holland (ubiegłoroczny lider), który w analizowanym okresie wprowadził na rynek 198 sztuk. Taki wynik oznacza dla producenta niebiesko-białych ciągników, w porównaniu z kwietniem 2014 roku, spadek sprzedaży o 26 proc. Podium zamyka Zetor. Produkty czeskiego producenta znalazły w tym miesiącu 150 nabywców, czyli o 5 proc. więcej niż przed miesiącem i o 17 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tuż za podium z wynikiem 126 zarejestrowanych traktorów ulokowała się Kubota. Japoński producent sprzedał o trzy sztuki mniej niż w kwietniu 2014 roku.

Po kilkumiesięcznej przerwie na pozycję lidera powrócił model Kubota L5040. W kwietniu zarejestrowano 38 takich traktorów, a więc o jedną sztukę mniej niż przed rokiem, kiedy L5040 także zajmował najwyższą lokatę. Tuż za liderem uplasował się najpopularniejszy z Zetorów – Major 80, który w analizowanym miesiącu znalazł 36 nabywców, czyli o dwóch mniej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Na najniższym stopniu podium ulokował się inny z modeli czeskiego producenta – Zetor Proxima 90. Zarejestrowano 28 sztuk tego konkretnego ciągnika, a więc dokładnie tyle samo co przed rokiem.

Tradycyjnie najlepszą sprzedaż odnotowano w województwie mazowieckim, choć tym razem różnica między liderem i wiceliderem jest niewielka. W kwietniu na Mazowszu zarejestrowano 225 nowych ciągników rolniczych, czyli o 42 proc. mniej niż przed rokiem. W tym samym okresie Wielkopolanie nabyli 224 nowe traktory, a więc o 37 proc. więcej niż w kwietniu 2014 roku i o 18 proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu. Podobnie jak przed rokiem podium wśród regionów zamyka Lubelszczyzna. Tym razem Lubuszanie zakupili 151 sztuki, czyli o dwie mniej niż przed dwunastoma miesiącami.


Opinie

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.