środa, 8 lutego 2023 • Imieniny Jana i Piotra

Autodrom Pomorze w Pszczółkach już działa

Autor: GWE24.pl • 27 lipca 2015 • 0 0

2015-07-27_1.jpg


Część zaproszonych na uroczystość gości nie dojechała na czas, ponieważ akurat na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 w Pszczółkach doszło do kolizji ciężarówki Iglootexu z osobówką.

Kompleks o nazwie Autodrom Pomorze powstał dzięki inicjatywie Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku. Jak dowiedzieliśmy się podczas uroczystości, duża w tym zasługa członka zarządu w Urzędzie Marszałkowskim Ryszarda Świlskiego. Do końca tego roku obiekt ma służyć kierowcom chcącym doskonalić swój styl prowadzenia pojazdów, szczególnie uczyć się bezpiecznego zachowania się w trudnych warunkach i zaskakujących sytuacjach na drodze. Od 1. stycznia 2016 roku Autodrom Pomorze będzie też wykorzystywany przez „świeżych” kierowców, którzy co dopiero otrzymali prawo jazdy

  • W naszym Ośrodku każdy kierowca uzyska możliwość doskonalenia umiejętności jazdy oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych - podkreślała dyrektor PORD Wiesława Kasprzewska-Charkin.

  • Tor kartingowy –zachwalał Roman Nowak, kierownik ODTJ Autodrom Pomorze w Pszczółkach, ma ponad 1000 metrów. Na miłośników motoryzacji czekają także szkolenia na dwóch nawadnianych płytach do nauki wychodzenia z poślizgów oraz na torze do jazdy quadami. Pojazd można wypożyczyć na miejscu, można też trenować na swoim. Ośrodek dysponuje kilkoma samochodami osobowymi i dziesięcioma gokartami. Tor kartingowy ma homologację Polskiego Związku Motorowego, zatem bez przeszkód będą mogły się tutaj odbywać zawody rangi krajowej.. W ośrodku trenować będą profesjonaliści i amatorzy, będzie można spróbować swoich sił na torze kartingowym, quadowym i w innych warunkach, np. z wykorzystaniem szarpaka, który destabilizuje tor jazdy.

Od Nowego Roku, według projektu nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, ma być wprowadzony obowiązek przeprowadzania kursów doszkalających w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia z zagrożeń w ruchu drogowym. Na obowiązkowy kurs z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego świeżo upieczeni kierowcy trafią pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od chwili uzyskania prawa jazdy. Kurs połączony będzie ze szkoleniem praktycznym uwzględniającym zagrożenia w ruchu.

Już obecnie kierownictwa firm mogą odpłatnie kierować zatrudnianych przez siebie kierowców na szkolenia doskonalące ich kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Liderem jest przedsiębiorstwo Saur Neptun Gdańsk, które zapisało na nie stu swych pracowników.

Zachwycona nową placówką jest Wójt Gminy Pszczółki Hanna Brejwo, która wyraziła to humorystycznie:

- Czy jestem zadowolona? Po nocach nie śpię ze szczęścia, bo już widzę inwestycje, które przy Autodromie powstaną.

W Polsce znajduje się jeszcze 10 ośrodków doskonalenia techniki jazdy, ale na uroczystość przybyło aż 49 dyrektorów Ośrodków Ruchu Drogowego z całego kraju. Pewnie chcąc podejrzeć nasz pomorski patent.

Uroczystość uatrakcyjniły bardzo widowiskowe pokazy. Jako pierwszy zaprezentował swe (i samochodu) możliwości popularny kierowca rajdowy Piotr Kozłowski. Były też manewry kilku gokartów na torze kartingowym, quadów na torze ziemnym, manewry na płycie poślizgowej prostokątnej wykonywane przez dwa pojazdy osobowe oraz popisy motocyklistów.


Opinie

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.