czwartek, 11 sierpnia 2022 • Imieniny Zuzanny i Filomeny

Akcja Płuca Polski

Autor: GWE24.pl • 1 grudnia 2015 • 0 0

2015-12-11_badanie_spirometryczne.jpg

18 listopada obchodzony był Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. W ramach obchodów tego dnia odbyła się inauguracja akcji Płuca Polski z udziałem gwiazdy Federacji KSW, Mameda Khalidova. Z powodu POChP statystycznie co godzinę w Polsce umierają 2 osoby. Ze względu na bardzo niską świadomość społeczeństwa na temat tej choroby, organizowane są akcje, które mają na celu rozpowszechnić informacje na jej temat. Eksperci ostrzegają przed groźnymi powikłaniami, jakie niesie za sobą POChP oraz zachęcają do profilaktycznych badań spirometrycznych, które pomagają zdiagnozować chorobę.
W ramach Światowego Dnia POChP organizowany jest konkurs Płuca Polski. Jego celem jest znalezienie osoby z największą pojemnością płuc oraz uświadomienie, że wcześnie wykonane badanie spirometryczne może znacznie zwiększyć szanse na wdrożenie prawidłowego leczenia. Akcja prowadzona jest we współpracy z siecią siłowni Pure Jatomi oraz Body Perfect i dedykowana jest klientom tych klubów. Bezpłatne badania spirometryczne wykonywane są przez wykwalifikowane pielęgniarki spirometryczne. Ambasadorem akcji jest Mamed Khalidov, który zachęca do wykonywania badań. Akcje odbędą się w Warszawie (18.11.), Katowicach (27.11.) i Gdyni (2.12.) oraz w siłowni Body Perfect w Olsztynie (9.12.). Spośród wszystkich osób, które wezmą udział w badaniach wyłonionych zostanie dwóch zwycięzców – kobieta i mężczyzna o największej pojemności płuc. Laureaci otrzymają jednomiesięczne członkostwo w klubie oraz lot w tunelu aerodynamicznym Flyspot dla dwóch osób.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, polegające na występowaniu utrwalonego zwężenia oskrzeli, które zmniejsza przepływ powietrza, powodując trudności z oddychaniem, czyli duszność. POChP występuje najczęściej w średnim i starszym wieku. Wymaga nie tylko przyjmowania odpowiednich, zaleconych przez lekarza preparatów, ale również wprowadzenia zasadniczych zmian w trybie życia, a w szczególności wyeliminowania czynników ryzyka wyzwalających chorobę. Tylko prawidłowe połączenie wszystkich zaleceń lekarskich pomaga skutecznie kontrolować chorobę.


Opinie

Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.